Doğru Bilgisayar Koltuğu Nasıl Seçilir?

Doğru bilgisayar koltuğu, verimli bir çalışma alanı için olmazsa olmaz ofis mobilyalarından biridir.

Günümüzün büyük çoğunluğunu geçirdiğimiz bilgisayar koltuklarının yanlış seçimi, uzun vadede birçok sağlık problemine sebep olmaktadır. Sırt ve bel problemlerinden kaçınmak için; ergonomik, beli destekleyen ve iyi duruş sağlayan bir ofis bilgisayar koltuğuna sahip olmak oldukça önemlidir.

Maksimum Konfor Sağlayan Ergonomik Bilgisayar Koltuğu Türleri

Ofiste kullanılabilecek birçok ergonomik sandalye çeşidi vardır. İyi bir ergonomik bilgisayar koltuğu tercih etmek için dikkat edilmesi gereken pek çok etmen bulunmaktadır. Bu etmenler; kullanıcıların bireysel ihtiyaçlarını karşılayarak, verimli bir çalışma ortamı yaratılmasını sağlamaktadır.

Bilgisayar koltuğu tercih edecek kişilerin doğru bilgisayar koltuğuna ulaşmak için dikkat etmesi gereken püf noktaları merak ediyorsanız yazımızın devamını okumanızı tavsiye ederiz.

İyi Bir Ergonomik Bilgisayar Koltuğu Hangi Özelliklere Sahip Olmalıdır?

Çalışma alnınızın genişliğine, çalışma şeklinize ve özel ihtiyaçlarınıza uygun, sizi tamamen yansıtan bilgisayar koltuğunu seçmeniz büyük önem taşımaktadır. Yüzlerce alternatifin bulunduğu bilgisayar koltuğunuzu tercih ederken size ve işinize en uygun olan modeli tercih etmek için dikkat etmeniz gereken bazı ölçütler bulunmaktadır. Bu ölçütler:

Koltuk yüksekliği: Doğru bilgisayar koltuğu, yüksekliği kolayca ayarlanabilir modeller içerisinden tercih edilmelidir. Bunu yapmanın en kolay yolu pnömatik ayar koludur. Yerden yaklaşık 40 ila 60 cm arasında değişen bir koltuk yüksekliği çoğu insan için ideal bilgisayar koltuğu seviyesi olarak belirlenmektedir. İdeal bilgisayar koltuğu yüksekliği; kullanıcının ayaklarını yerde düz, uyluklar yatay ve kollar masanın yüksekliğinde bile olacak şekilde tutmasını sağlar.

Koltuk genişliği ve derinliği: Tercih edilecek doğru bilgisayar koltuğunun, herhangi bir kullanıcıyı rahatça desteklemek için yeterli genişliğe ve derinliğe sahip olması büyük önem taşımaktadır. Beden ölçünüze uygun olarak tercih edeceğiniz bilgisayar koltuğunuz yeterli oturma alanına sahip olmalıdır.  Bilgisayar koltuğunuz; oturduğunuzda üst bacağınızı desteklemeli ve dizlerinizin arkasına temas etmelidir. Ayrıca koltuğunuzun kolçakları kollarınızı rahatsız etmemeli ve konforlu bir oturma sunmalıdır.

Bilgisayar koltuğunuzun oturma derinliği de koltuk seçerken dikkat etmeniz gereken önemli bir detaydır. Koltuğunuzun derinliğinin bacak boyunuza uygun bir seviyede olması gerekmektedir. Ayrıca bilgisayar koltuğunuzun derinliği, çalışma sırasında gerçekleştireceğiniz farklı pozisyonlarda da duruşunuzu korumalıdır.

Bel desteği: Ergonomik bir bilgisayar sandalyesinde bel desteği çok önemlidir. Lomber omurga içe doğru bir eğriye sahiptir ve bu eğri için destek olmadan uzun süre oturmak, sarkmaya yol açmaktadır. Lomber omurgaların desteksiz şekilde uzun saatler durması, alt omurgadaki yapıları zorlayacaktır. Ergonomik bir sandalyenin bel ayarı (hem yükseklik hem de derinlik) ayarlanabilir olmalıdır, böylece her kullanıcı alt sırtın içe doğru eğrisini desteklemek için uygun uyumu elde edebilir.

Sırtlık: Ergonomik bir bilgisayar koltuğunun sırtlığı omurganızı destekleyecek kıvrımlara sahip olmalıdır. Bilgisayar koltuğunun sırtlık bölümü koltuktan ayrı ise yüksekliği ve açısı ayarlanabilir olmalıdır. Yine bel bölgesinin uygun şekilde desteklenmesine özellikle dikkat edilerek, omurganın doğal eğrisini destekleyebilmelidir.

Koltuk malzemesi: Doğru bilgisayar sandalyesinin sırtlık ve oturak bölümünde kullanılan malzeme, uzun süre oturmak için yeterli dolguya sahip olmalıdır. Nefes alan bir kumaş ile hazırlanan bilgisayar koltukları uzun süreli çalışma saatlerinde maksimum konfor sağlayacak önemli hususlardan biridir.

Kolçaklar: Tercih edilecek bilgisayar koltuğu kolçakları ayarlanabilir olmalıdır. Bilgisayar sandalyesi kolçakları; kullanıcının kollarının rahat bir şekilde dinlenmesine ve omuzlarının gevşemesine izin verecek şekilde hazırlanmalıdır.

Döner Sandalye: Tercih edilecek bilgisayar sandalyeleri; kullanıcıların masasının farklı alanlarına zorlanmadan ulaşabilmesi için kolayca dönmelidir. Kullanıcıya maksimum hareket kabiliyeti sunan döner sandalyeler, çalışma masasından ayrılmadan tüm ihtiyaçlara ulaşılabilmesini sağlayacaktır.

YUKARI