Paylaşımlı Ofis Nedir?

Esnek çalışma seçenekleri ve alternatif çalışma düzenlemelerinin yaygınlaşmasıyla birlikte yeni ve farklı çalışma alanı fikirleri filizlenmeye devam ediyor.

Paylaşılan çalışma alanları, yaygın ismi ile paylaşımlı ofisler, popülaritesi artmaya devam eden bir ofis alternatifidir. Peki paylaşımlı ofis nedir? Paylaşımlı ofis alanları örnekleri nelerdir?

Sanal çalışma alanları veya ortak çalışma ofisleri olarak da adlandırılan paylaşımlı ofisler, birçok farklı ortamda kullanılmaktadır.

Paylaşılan Çalışma Alanlarının Dört Örneği

Fiziksel ve İşbirliğine Dayalı Paylaşımlı Çalışma Alanları: Ortak çalışma alanları olarak da bilinen fiziksel olarak işbirliğine dayalı paylaşılan çalışma alanları, çalışanlara birlikte daha yakın çalışma imkanı veren bir ofiste oluşturulan alanlardır. Paylaşılan çalışma alanı seçeneği, yeni başlayanların kendi ofislerini sıfırdan kurma zahmetine girmeden ofis alanına sahip olmasının bir yolu olarak sıklıkla tercih edilmektedir.

Fiziksel ve Paylaşılan Çalışma Alanları: Bu tür paylaşımlı ofisler, paylaşılan ancak birden fazla kişi tarafından bireysel olarak kullanılan alanları ifade etmektedir. Fiziksel paylaşımlı ofisler, birkaç farklı kişi tarafından farklı zamanlarda ve farklı amaçlarda kullanılabilmektedir. Uygun saat ya da gün de kiralanan paylaşımlı ofisler farklı kullanıcıların ofisleri olarak kullanılabilmektedir.

Sanal ve İşbirliğine Dayalı Paylaşımlı Çalışma Alanları: Sanal olarak etkileşimli, paylaşılan çalışma alanları, sanal çalışanların birlikte gerçek zamanlı olarak iletişim kurmak için kullandıkları kaynaklar ve ortamlardır. Bu tür dijital çalışma alanları, sanal toplantıları, beyaz tahtaları, videoları ve gerçek zamanlı herhangi bir etkileşimli işbirliği alanını içermektedir.

Sanal ve Paylaşılan Çalışma Alanları: İşbirlikçi iş yeri, meslektaşlarınızla bilgi paylaşabileceğiniz simüle edilmiş bir dünyadır. Etkileşimli paylaşımlı ofis, kolektif bir şekilde kullanılmaz, daha çok birey olarak paylaşılır, kullanılır ve ele alınır. Bu paylaşılan çalışma alanı türünün yaygın bir örneği, Google Drive gibi pratik olarak paylaşılan bir elektronik tablodur.

Paylaşımlı Ofislerin Faydaları

Paylaşımlı ofis, ortak çalışma alanında yer edinmenin birçok avantajı vardır. Araştırmalar, profesyonel kariyerlerinde, ortak çalışma alanlarında çalışan profesyonellerin geleneksel ofislerdeki akranlarından daha başarılı olduklarını tespit etmektedir.

Verimli Çalışma Ortamı

Paylaşımlı ofislerde çalışan kişiler genellikle neye odaklandıkları konusunda daha fazla söz hakkına sahip olmaktadır. Yönettikleri görevler, karşılaştıkları müşteri türleri vb. etmenler daha fazla çeşitlilik içermektedir. Paylaşımlı ofis çalışanları, daha fazla iş esnekliğine sahip olduğundan; görevlere daha fazla ilgi duyar ve başarma olasılıkları daha yüksektir.

Paylaşımlı Ofislerde Topluluk Duygusu

Paylaşımlı ofis çalışma alanında herkes sizinle aynı gemidedir. Bu durum paylaşımlı ofis ortamlarında iletişim kurmayı kolaylaştırır. Açık yerleşim, ağ kurmanıza yardımcı olmada önemli bir rol oynar ve klasik bir ofis ortamında her zaman elde edemediğiniz bir dostluk duygusunu besler.

Bütçenizi Koruyan Paylaşımlı Ofisler

Paylaşımlı ofis ile yeni bir ofis kiralamanıza gerek kalmadan sadece istediğiniz kadar ve sıklıkta ofisinize sahip olabilirsiniz. Ekibiniz ürünlerinizi evde üretebiliyorsa ve yalnızca belirli aralıklarla lojistiği tartışmak veya müşterilerle tanışmak için bir araya gelmesi gerekiyorsa, düzenli, profesyonel bir toplantı için ihtiyacınız olan her şeyi size sağlayacak bir paylaşımlı ofis çalışma alanı kiralayabilirsiniz.

YUKARI