Neden Ergonomik Ofis Koltuğu Tercih Edilmelidir?

Ergonomik terimi İş Güvenliği ve Sağlığı Kurumu tarafından; “işyeri koşullarının ve iş taleplerinin çalışan nüfusun yeteneklerine uydurulması bilimi” olarak tanımlanmaktadır. Başka bir deyişle, ergonomi alanı, insan vücudunu tamamlayacak ve güvenli çalışma ortamları yaratacak şekilde mobilya ve nesnelerin nasıl tasarlanabileceği ile ilgilenmektedir. Bu nedenle ergonomik bir sandalye, standart bir sandalyenin uzun süre kullanılmasıyla oluşan vücut ağrılarına ve gerilmelerine çözüm bulmayı amaçlayan sandalye türüdür.

Ergonomik sandalyeler, masa başında otururken vücudu en iyi şekilde desteklemek için tasarlanmış bir sandalyelerdir. Ergonomik tasarım ile duruş, sırt desteği, ağırlık dağılımı, rahatlık ve hareketi dikkate alınmaktadır.

Ergonomik Ofis Koltuğu Faydaları

Ergonomik ofis koltukları, standart ofis koltuklarından daha maliyetlidir. Ancak ergonomik ofis koltuklarına ayrılan bütçenin sizin veya çalışanlarınızın sağlığına ve üretkenliğine yapılan bir yatırım olarak düşünülmesi gerekmektedir.

Ergonomik bir çalışma sandalyesi satın almanın en önemli ve göz ardı edilemez sebebi sağlıktır. Çalışma masanızda oturarak uzun saatler geçirmenin, bir dizi ciddi rahatsızlık geliştirme riskini artırdığı kanıtlanmıştır. Daha spesifik olarak; ergonomik olmayan bir sandalyede oturmak, kaslarınızı, eklemlerinizi, tendonlarınızı, bağlarınızı ve sinirlerinizi üst sırt desteği eksikliğinden etkileyen kas-iskelet sistemi rahatsızlıklarının gelişmesine yol açabilir.

Konforsuz bir çalışma sandalyesi, duruşunuzu olumsuz etkileyerek omurganız ve omurganız üzerinde baskıya neden olarak sırt ağrısına neden olabilir. Ayrıca kan akışını da kısıtlayabilir.

Doğru ergonomik sandalye, vücut şeklinize uyacak, uygun duruşunuzu destekleyecek, eklemlerinizi ve dokularınızı nötr bir pozisyonda tutacak ve uygun kalça hizalamasına izin verecektir.

Ergonomik ofis koltuğu; yaralanma ve zorlanma riskinizi azaltacak size daha fazla enerji sağlayacak ve dikkatiniz dağılmadan ve rahatsızlık duymadan odaklanmanızı sağlayacaktır. Ergonomik ofis koltuklarına yatırım yaparak kazandığınız tüm etmenler doğrudan iş verimliliğine dönüşecektir.

İyi Bir Ergonomik Ofis Koltuğu Satın Alınmadan Önce Nelere Dikkat Edilmelidir?

Piyasada ergonomik olarak tanımlanan ancak gerekli tüm kriterleri karşılamayan birçok sandalye bulunmaktadır. Ergonomik bir ofis koltuğuna yatırım yapacaksanız, en iyi ergonomik destekten yararlanmak için aşağıdaki noktaları göz önünde bulundurduğunuzdan emin olmanız gerekmektedir.

Ayarlanabilirlik

Harika bir ergonomik ofis koltuğu yapan şey, onu ihtiyaçlarınıza göre nasıl kolayca ayarlayabileceğinizdir. Her çalışma sandalyesinin benzersiz kullanıcısına uyum sağlaması gerekmektedir. Sandalyeyi kimin, hangi bağlamda kullanacağını düşünülmesi ve sunacağı her işleve uyarlanabilir olduğundan emin olunması konforlu bir oturma deneyimi için büyük önem taşımaktadır.

Bel Desteği

İyi bir bel desteğinin varlığı ergonomik ofis koltuğunun olmazsa olmazıdır. Ergonomik ofis koltuklarının sahip olduğu bel desteği lomber omurga, boyun ve baş dahil olmak üzere üst gövdeyi destekler ve stabilize eder. Koltuk sırtlığı gövde hareketine izin verir, omuriliği korur ve bacak hareketlerini kontrol eder. Stres konsantrasyonunu azaltan ağırlık dağılımına yardımcı olur. Bel desteği olmayan bir sandalyede oturmak, bu eğriyi düzleştirme eğilimindedir ve bu da bel ağrısına yol açar. Bu sebeple beliniz için maksimum konfor sağlayan ve sizi gün boyu destekleyen ergonomik ofis koltuklarına sahip olmanız oldukça önemlidir.

Koltuk Yüksekliği

İyi bir ergonomik ofis koltuğu, koltuk yüksekliğinin yerden 40 ila 55 cm arasında ayarlanmasına izin verebilen özelliklere sahip olmalıdır. Uygun çalışma koltuğu yüksekliğinde, ayaklarınız yerde düz olmalı ve dizleriniz 90 derecelik açıyla olmalıdır. Bu, dizlerinizdeki ve bel bölgenizdeki stresi azaltacaktır. Pnömatik ayarlı bir ergonomik ofis sandalyesi konforlu bir çalışma alanı için oldukça idealdir.

Koltuk Derinliği

Ergonomik bir ofis koltuğunun, kullanıcının sırtını dayayacak şekilde oturabileceği kadar derin olması gerekmektedir. Koltuğun ucu ile kullanıcının dizleri arasında 2 ila 4 parmak arası boşluk bırakılmalıdır. Uylukların en az ¾’ü koltuk tarafından desteklenmelidir.

Koltuk Genişliği

Standart çalışma koltuğu genişliği, uyluk desteği için geniş alan sağlamak üzere 45 ila 55 cm genişliğindedir. Her kullanıcının, her iki yanında en az 2,5 cm olacak şekilde kaliteli bir koltuk tepsisine rahatça oturması gerekir. Ayrıca ergonomik ofis koltuğu kolları, kolçaklara dokunmak için gerilmesini gerektirecek kadar geniş olmamalıdır.

Ergonomik Ofis Koltuğu Malzemesi

Ergonomik ofis koltuğunun yüksek kaliteli köpükten üretildiğinden emin olunması gerekmektedir. Ergonomik sandalyelerin çoğunda yetersiz dolgu ve düşük kaliteli köpük, kalçalarda yanlış hizalamaya, dengesizliğe, sırt ağrısına, yorgunluğa ve rahatsızlığa neden olabilir.

Doğru ergonomik ofis koltuğunuzu tercih ederken, nefes almayan sentetik malzemelerden kaçınmanız gerekmektedir. Koltuktaki kumaş rahat nefes alabilir ve temizlenebilir olmalıdır.

Hareket ve kararlılık

Kullanıcının masasındaki herhangi bir şeye zorlanmadan ulaşabilmesi için ergonomik ofis sandalyesinin kolayca hareket etmesi gerekmektedir. Harekete izin veren bir sandalye aynı zamanda dinamik bir pozisyonu destekler ve kan akışını artırır. Ergonomik ofis koltuğu tekerleklerinin yüksek kalitede olduğundan emin olunmalıdır. Ayrıca, kullanıcı için uygun olduğunu doğrulamak amacıyla satın alınmadan önce ağırlık kapasitesini kontrol edilmesi gerekmektedir.

YUKARI